Autor
Dariusz Domagalski
Data Wydania
25/10/2018
Inne Części Serii

Hajmdal 2: Księżyce Monarchy

Published on: Last updated:
(2 głosów, średnia: 10,00)
Loading...Loading...

Nadzieja prysła. Rozleciała się w pył wraz ze zniszczoną planetą Aquaris, na której znajdowała się siedziba Federacji Terrańskiej. Po bitwie w systemie Epsilon Eridani „Hajmdal” kieruje się ku rubieżom Galaktyki. Ucieka przed swoim przeznaczeniem. Ucieka przed pościgiem wrogów, którzy pragną zagłady ludzkości. Cel podróży zna jedynie dowódca okrętu – admirał Nathaniel Kashtaritu. Dokąd zmierza? Czy prowadzi załogę ku zagładzie, czy ku zwycięstwu?

Uszkodzony drednot nie jest w stanie przeciwstawić się flotom nieprzyjaciela. Ponadto brakuje wody, żywności i paliwa. Konieczne staje się uzupełnienie zapasów. Wybawieniem może okazać się Monarcha – olbrzymia gazowa planeta w układzie Zeta Monocerotis, wokół której krąży ponad siedemdziesiąt księżyców.

Na niegościnnych globach, na pustynnych piaskach, skutych lodem powierzchniach, w tropikalnych dżunglach, na cuchnących błotem księżycach żołnierze terrańskich sił zbrojnych wypełniają misje zwiadowcze. Narażeni na niebezpieczeństwa, walcząc z siłami natury, przerażającymi stworami, tubylcami i wrogami, których obecności się nie spodziewali, trafiają na kolejne elementy tajemnicy związanej z pochodzeniem i przeznaczeniem ludzkości.

Czy kapral Ezra Leahy i pozostali żołnierze z Plutonu 7 wyjdą obronną ręką z niebezpieczeństw? Czy zbliżą się do rozwiązania zagadki dziwnego posągu znalezionego w zigguracie legendarnego miasta Khon-Ma? Czy dadzą radę powstrzymać wrogów przed realizacją planów? Czy zdołają uciec przeznaczeniu? Przekonajcie się, czytając tom drugi.

Podróż trwa.

 

 1. robert.c7

  Zmiana teatru walki

  O ile w pierwszym tomie mieliśmy do czynienia głównie z bitwami kosmicznymi o tyle w kontynuacji następuje zmiana akcentów na działania naziemne. Autor cyklu również z nimi radzi sobie bardzo dobrze. Akcja jest wartka, pozbawiona przestojów zaś naprzemienne opisywanie losów 2 drużyn zwiadowczych mających do czynienia z odmiennymi niebezpieczeństwami dodaje książce dynamiki.
  Tajemnice z przeszłości i romans w tle

  Niejako w tle akcji mamy kontynuacje kilku wątków z pierwszego tomu. Ciekawie rozwija się wątek pająkowatej rasy Khon-Ma i ich planów wobec ludzkości. Dowiadujemy się więcej o tym jak wyglądała zagłada Ziemi, choć wciąż nie otrzymujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało? W Księżycach Monarchy poznajemy kilka odpowiedzi, które jednak rodzą nowe pytania, co pozwala na utrzymanie zainteresowania czytelnika serią. Także drugi motyw – komisji śledczej szukającej winnego sabotażu Hajmdalla – budzi najlepsze skojarzenia z motywami znanymi w serialu Battlestar Galactica.

  Niejako w tyle walki o przetrwanie ludzkiej rasy mamy nieodwzajemnione uczucie kaprala Ezra Leahy do towarzyszki broni. Tu również wraz z zaginięciem partnera kobiety w akcji, oraz pojawieniem się na scenie pięknej córki Prezydenta ludzkości, sytuacja się nieco komplikuje. Sam wątek romansu jest o tyle ciekawy, gdyż pokazuje, że nawet w walce o przetrwanie rasy wciąż jest miejsce na osobiste dramaty.
  Ocena

  Dariusz Domagalski kolejny raz nie zawiódł moich oczekiwań. Ponownie otrzymałem sprawnie napisaną pełną akcji książkę, która potrafi wciągnąć w lekturę. Postacie bohaterów nie są może tak ciekawie przedstawione jak w Skoku Donaldsona czy Głębi Podlewskiego, ale mają swój charakter i można je polubić. Akcja jest warta i nie ma przestojów. Wszystko to sprawia, że otrzymujemy tytuł po który warto sięgnąć.

  Recenzja https://solaris7.pl/2018/11/07/zaginione-opowiesci-39-dariusz-domagalski-hajmdal-ksiezyce-monarchy/