Autor
Dariusz Domagalski
Data Wydania
07/06/2018
Inne Części Serii

Hajmdal: Początek podróży

Published on: Last updated:
(2 głosów, średnia: 8,50)
Loading...Loading...

Ziemia nie stoi na krawędzi zagłady – Ziemi po prostu już nie ma. Pewnego dnia została rozsadzona w proch i pył przez nieznanego wroga. Przeżyli tylko ci, którzy w chwili katastrofy pozostawali poza granicami Układu Słonecznego – zaledwie garstka.

Jednak po trzystu latach od masakry potomkowie ocalonych starają się przywrócić ludzkości dawną świetność. Korzystając z uprzejmości wysoko rozwiniętej rasy, zamieszkującej układ Epsilon Eridani, budują potężny okręt, „Hajmdal”, oraz planują zasiedlenie jednej z nadających się do terraformowania planet.

Lecz okazuje się, że nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Istnieją bowiem w Galaktyce gatunki, którym wzrost znaczenia ludzi jest bardzo nie na rękę. A to musi prowadzić do bardzo poważnego konfliktu w skali kosmicznej. Do walki o najwyższą stawkę – przetrwanie.

Czy ludzkość zdoła przetrwać kolejny zamach na swoje istnienie? Czy bohaterowie poradzą sobie w obliczu tytanicznych wyzwań? Czy „Hajmdal” jest ocaleniem, czy kolejną pułapką? Kto ciekaw, musi koniecznie sięgnąć po książkę.

 1. robert.c7

  Oklepany motyw ?

  Historia okrętu będącego ostatnią nadzieją ludzkości to dość znany motyw od Battlestar Galactiki, przez cykle Stara Flota Webba , Starcarier Douglasa czy Odyssey One Curie. Podobieństwa nasuwają się same zwłaszcza, że w Hajmdal podobnie jak w innych wymienionych cyklach duża rolę odgrywają walki myśliwskie zaś w tle mamy przepowiednie z przeszłości. Na szczęście Dariusz Domagalski wnosi swój własny sznyt w tą historię. Hajmdal jest przede wszystkim drednotem – potężnym okrętem liniowym.Takie podejście umożliwiło opisy całkiem dynamicznych pojedynków artyleryjskich wielkich kolosów. Nie ma tu skomplikowanej taktyki a bitwy kosmiczne nie mają rozmachu Zaginionej Flot Campbella, ale mimo to czyta się je przyjemnie.
  Dyplomacja i bohaterowie

  Mimo, że w pierwszym tomie dyplomacja nie odgrywa w zasadzie większej roli fakt, że na scenie teatru są co najmniej trzy gwiezdne imperia pajęczykowaci Khon-ma, okrutne jaszczury Lacertanianie i pełni cyberwszczepów Velmeni dobrze rokuje na przyszłość. Kreacja bohaterów również nie zawodzi, każdy z nich posiada osobowość i własne tajemnice, mamy nawet pewien wątek romansowy. Główne postacie to nie puste kartki, ale ludzie, którzy od wielu lat walczyli jako najemnicy obcych. Takie podejście sprawia, że są bardziej interesujący i chcemy dowiedzieć się o nich więcej.
  Ocena

  Hajmdal to bardzo przyjemna space opera, która potrafi wciągnąć. Wartka akcja, wciągająca historia, ciekawi bohaterowie. Tom pierwszy jest dobrze napisany sprawia, że chcemy poznać kolejne sekrety tego uniwersum. Hajmdal zaczął podróż, czekam z niecierpliwością na następny tom.

  Więcej w recenzji https://solaris7.pl/2018/08/06/zaginione-opowiesci-34-dariusz-domagalski-hajmdal-poczatek-podrozy/